Zrcadlovka nebo bezzrcadlovka?

21.10.2019

Jste foto nadšenci, chcete si fotit svého pejska nebo děti? Máte rádi výlety a rádi dokumentujete? Stačí Vám mít fotografie v albu nebo chcete památku ve velkých formátech na zdi? Nemůžete se rozhodnout do čeho invenstovat? Pojďme se na to podívat...

Bezzrcadlovka - už dle názvu můžeme soudit, že jsou to fotoaparáty, které nedisponují zrcátkem. Je to typ digitálních fotoaparátů, který kombinuje systém kompaktu a  digitální zrcadlovky. Okolí můžeme sledovat elektronickým hledáčkem.

Výhody

  • Váha - bezzrcadlovky jsou jednoznačně lehčí než zrcadlovky a pokud běháte celý den s bezzrcadlovkou na krku, vaše krční páteř Vám poděkuje
  • menší vibrace - díky chybějícímu zrcátku jsou při expozici vibrace zredukovány na minimum
  • simulace expozice v el.hledáčku - hodně "pohodlnou" záležitostí je tento řežim, který rovnou ukáže korekci expozice v hledáčku
  • rychlejší sériové snímání
  • jednodušší konstrukce - tzn. levnější výroba
  • jsou hezčí :)

Nevýhody

  • Výdrž baterie - bezzrcadlovky spotřebovávají energii snad na vše - displej, hledáček, procesor, .., proto výdrž baterie není tak vysoká jak u zrcadlovek

  • příslušenství - jelikož nejsou tak dlouho na trhu, není velký výběr příslušenství
  • znečištění čipu - čip není chráněn zrcátkem a závěrkou, proto se velmi jednoduše znečistí a je nutná velmi častá údržba

Na začátek bychom si měli být jistí, jaké využití pro náš fotoaparát budeme mít. Všechny druhy fotoaparátů mají své výhody i nevýhody a tak mohou být pro nás vodítkem, který typ si vybrat, dle našich priorit.

Zrcadlovka - Rozdíl mezi klasickou zrcadlovkou a digitální je v tom, že digitální používá místo filmu digitální snímač. Při expozici dojde ke sklopení zrcadla a světlo prochází z objektivu na snímač.

Výhody

  • Optický hledáček - umožňuje plynulé pozorování fotografované scény.
  • Široký výběr příslušenství - jelikož jsou zrcadlovky na trhu velmi dlouhou dobu, umožnili spotřebitelům výběr z mnoha objektivů, těl, filtrů, atd... S tím souvisí i velký bazarový výběr a při dobré volbě ušetří majiteli spoustu peněz.
  • Mnoho ovládacích prvků - na tělech jsou umístěna tlačítka a kolečka, která zrychlí práci fotografa.
  • Výdrž baterie
  • Krytý snímač - snímač je krytý závěrkou a zrcadlem, proto tak často nedochází k jeho znečištění

Nevýhody

  • Velikost přístroje - Kvůli sklápění zrcátka v přístroji musí být bajonet pro objektiv dostatečně vzdálen od snímače, díky tomu je nutné mít větší konstrukci fotoaparátu
  • Vibrace - kvůli výše uvedenému sklápění zrcátka vznikají také nežádoucí vibrace.
  • Rychlost snímání - jelikož zrcátko je mechanická součástka, tak je rychlost  snímání limitně omezena


Upřímně si rovnou řekněme, zrcadlovky kralují fotografování. Co se týká kvality, resp. obrazové kvality, nemají digitální zrcadlovky konkurenci. Nabízejí nejlepší poměr cena/výkon. Pokud už nyní víte, že se chcete rychle dostat do světa fotografie, neztrácejte čas s kompakty a naučte se rovnou s digitální zrcadlovkou. Ale abych tu nevyzdvihovala jen zrcadlovky, podívejme se i na bezzrcadlovky, protože je to skvělá záležitost i pro profesionální fotografy.


Pokud budeme brát v úvahu klasického spotřebitele, který nebude chtít investovat desítky tisíc a bude mu jasné, že musí porovnávat zrcadlovku s bezzrcadlovkou na stejné úrovni, tak obě fotografie budou mít srovnatelně kvalitní výstup.

Také je při výběru fotoaparátu důležité vědět, na co fotoaparát chceme. Zda-li jen jako hobby nebo pro profesionální využití. Dalším pro mě důležitým faktorem je váha. Miluji zrcadlovky a nefotím ničím jiným, ale opravdu je nutné na každý rodinný výlet nosit těžkou zrcadlovku? Jelikož jsem se ještě nedostala ke koupi bezzrcadlovky, často to u mě končí telefonem, což mi samozřejmě vůbec kvalitativně nestačí. Takže ANO, opravdu váhu fotoaparátu často upřednostním před kvalitou fotografií.

Pro mnoho lidí je to taky otázka stylu. Je pro vás stylové mít velké dělo nebo designově vymakaný kompakt? Jsou tu i další rozhodující prvky jako tlačítka, možnost nákupu příslušenství, atd... Výběr je hodně individuální dle požadavků zákazníka.

Pro začátečnické fotografy, kteří nemají vysoké cíle a chtějí mít pouze krásné fotografie bez práce rozhodně doporučuji bezzrcadlovku či kompakt. Práce s těmito fotoaparáty je velmi jednoduchá. Pokud ty ambice máte nebo jste jen hračičkové, či prostě chcete zrcadlovku vlastnit, rozhodně si ji kupte. A pokud jste profík, tak ve skříni už rozhodně máte obojí, protože ty hodiny s těžkou zrcadlovkou na krku Vás tak unavují, že si užíváte každý moment s lehounkou bezzrcadlovkou, která sype jednu dobrou fotku za druhou :)



Je to třetí expoziční parametr, hned vedle expozičního času a clony, o kterém jste četli v předchozích článcích. Tyto 3 parametry ovliňují expozici a tím i kvalitu celé fotografie.

Na dobrý výsledek fotografie mají nejen vliv kvalitní světelné podmínky, ale i dobré nastavení fotoaparátu. V minulém díle jsme probrali clonu a dnes je na řadě expoziční čas.

Pokud jste se právě rozhodli, že rozhodně nechcete fotit na automat, ale přejít na poloautomat nebo manual, určitě si přečtěte tento článek.

Jste foto nadšenci, chcete si fotit svého pejska nebo děti? Máte rádi výlety a rádi dokumentujete? Stačí Vám mít fotografie v albu nebo chcete památku ve velkých formátech na zdi? Nemůžete se rozhodnout do čeho invenstovat? Pojďme se na to podívat...

Téměř každému začínajícímu fotografovi je dříve či později nabídnuto focení svatby, ať už ze strany přátel či rodiny nebo od okolí, které se o Vás doslechlo. Zde poskytnu pár užitečných rad a zkušeností, aby jste byli co nejlépe připraveni na své "poprvé" :)...