Co je to clona?

07.03.2020

     Pokud jste se právě rozhodli, že rozhodně nechcete fotit na automat, ale přejít na poloautomat nebo manual, určitě si přečtěte tento článek.

Zjednodušeně řečeno - clona je otvor, kterým do fotoaparátu vstupuje světlo. Když se podíváte do objektivu, tak je to ten otvor (díra), co vidíte. Ve fotoaparátu je clona značena písmenem ,,f".

Právě díky cloně můžete docílit fotografií s tou pravou atmosférou, vyzdvihnout části, které jsou důležité a zároveň potlačit ty nedůležité.

Funguje to tak, že když je clona otevřená málo, propustí skrze objektiv málo světla a obráceně.

Pokud v praxi nastavíte  nízké clonové číslo(f), clona bude otevřená na velký průměr a propustí hodně světla. To znamená, že snímky budou světlejší a pozadí rozmazanější, protože nastavení clony ovlivňuje i ostřící bod. Respektive bod, který zaostříme bude ostrý a jakákoliv jiná hloubka od tohoto bodu bude rozmazaná.

Nejnižší clonové číslo určuje objektiv, ne fotoaparát.

Je důležité rozmyslet si, kdy je vhodné volit clonové číslo nízké a kdy vysoké. Například při focení krajiny, interiéru, atp.. volíme velká clonová čísla, aby vše bylo krásně ostré. Při focení portrétů, produktů nebo detailů volíme nízká clonová čísla.

Co ale dělat se světlem, když někdy budu mít fotografie moc světlé a jindy moc tmavé? Bez nastavení ISO a expozičního času Vám tento nástroj dobře sloužit nebude. Proto se v příších dílech podíváme na tyto zbývající dvě části z expozičního trojúhelníku.

Je to třetí expoziční parametr, hned vedle expozičního času a clony, o kterém jste četli v předchozích článcích. Tyto 3 parametry ovliňují expozici a tím i kvalitu celé fotografie.

Na dobrý výsledek fotografie mají nejen vliv kvalitní světelné podmínky, ale i dobré nastavení fotoaparátu. V minulém díle jsme probrali clonu a dnes je na řadě expoziční čas.