Chystáte se fotit svoji první svatbu?

15.10.2019

Téměř každému začínajícímu fotografovi je dříve či později nabídnuto focení svatby, ať už ze strany přátel či rodiny nebo od okolí, které se o Vás doslechlo. Zde poskytnu pár užitečných rad a zkušeností, aby jste byli co nejlépe připraveni na své "poprvé" :)...


Na začátek si hned řekněme, že fotografování svatby je velice obsáhlá činnost, kde musíte projevit nejednu znalost z této disciplíny. V samotném fotografování musíte zvládnout makro, reportážní fotografii, portrétní a rozhodně i krajinářskou dovednost s fotoaparátem. Nejtěžší však na tom všem je, že z 95% případů z celého dne nemůžete udělat chybu, jsou to okamžiky, které se neopakují. Tak se dejme do toho ...

1. Mějte připravenou techniku

Není větší průšvih, než když Vám dojdou baterie, dojdou karty nebo zjistíte, že půl dne jste fotili se šmouhou na objektivu. 

A. Baterií mějte vždy více a všechny plně nabité. Jak ty do fotoaparátu, tak do blesku. Rozhodně doporučuji mít nějaký systém například v brašně nebo očíslované krabičky. Když náhodou spěcháte, je fakt špatné vyměnit vybité baterie za jiné již vybité.

B. Špatný výběr karty dokáže také velmi znepříjemnit focení svatebního dne. Často se stane, že budete používat sekvenční snímání a není nic horšího, než když si kvůli pomalé kartě zasekáte fotoaparát na pěkně dlouhou dobu. Věřte, že na svatbě i 3 vteřiny jsou pekelně dlouhá doba.

Např.: Sekvenčně uděláte snímky výměny prstýnků a on přijde náhle moment prvního manželského políbení. Kolikrát se stane, že je to pusa jak od babičky, takže si nemůžete dovolit mít fotoaparát mimo. Doporučuji nevěstu a ženicha předem poprosit o delší polibek.

Takže rozhodně při výběru karty koukejte na rychlost zápisu. Osobně jsem velmi spokojená se značkou SanDisk, typ Extreme Pro. Mám rychlost zápisu 95MB/s a nikdy mě nezklamala. Samozřejmě si jich kupte více, aby se nestalo, že nebudete mít kam ukládat fotografie.  Na karty samozřejmě také doporučuji mít kryt. Fotografie které nafotíte na kartu musíte také donést domů a rozhodně si je nechcete zničit v batohu a přijít tak o veškerá data. To by byl průšvih hned na cestě. Karty také značte. Ztrácet čas výměny plné karty za jinou plnou není zrovna zábava.

C. Možná je to zbytečné na to upozorňovat, ale před tímto dnem doporučuji zkontrolovat všechny objektivy a jejich čistotu. Určitě mějte na svatbu alespoň hadřík s sebou. V davu lidí a dětí je dost možné, že budete fotit od země a nějaká zvědavá ratolest přiběhne a sáhne Vám na objektiv. Nestalo se mi to jednou :). A také malým dětem neukazujte fotografie. Jedno ráno před svatbou jsem promazávala karty a odpoledne po svatební hostině přišel malý chlapeček, že se chce vidět na fotografiích. Vzala jsem si ho na koleno, stiskl "Menu" kde posledním úkonem bylo "Formátování karty". Stačil by jeden okamžik a vše by bylo pryč. Moje chyba..

2.Znalost harmonogramu

Většina svatebních fotografů si před samotným dnem D domlouvá předsvatební schůzku. Je to dobré pro obě strany. Zjistíte přibližný průběh svatebního dne, časy, místa, přání nevěsty a ženicha, atd... Já opravdu nestíhám plánovat ještě předsvatební schůzky, ač do budoucna to mám v plánu, proto mám podrobný formulář, kde jsou všechny důležité otázky pro naše focení zodpovězeny. Na konci stvrzují podpisem, že byli seznámeni s informacemi o focení, které jim jsou písemnou formou jsou dodány. Je tam vše o stylu mého focení, o tom jak pracuji, v jaké formě dostanou výsledek, atd.. Nemůže tak dojít k nějakým nejasnostem nebo dohadům.

Mimo jiné fotím pouze svatby, kde mohu fotit celé dny a nepřijímám zakázky typu "obřad a společné focení" či jiné variace. Sice někdy vstávám už v 5, abych v 6 byla u nevěsty, ale máme ráno čas projít případné změny v harmonogramu, mohu si nafotit šaty, prstýnky, kytici, přípravy a to vše v klidu a pak se celý den mohu věnovat ostatním věcem.

3. Výběr místa pro focení

Dle mě jsou velmi důležité fotografie z obřadu  - příchod, prstýnky, polibek, .... Větší důraz však přikládám fotografiím novomanželů, kde musíte vynaložit maximum úsilí, aby byly fotky perfektní, protože zrovna tyto fotografie si s největší pravděpodobností vyvěsí novomanželé u sebe doma. Potřebujete k tomu příznivé počasí, dobré světlo - ideálně podvečer, skvělou náladu, trochu osobního umu a také dobré místo.

Nejlepší, co můžete udělat, že si před termínem zajedete na místo hostiny a prohlédnete okolí do pár km. Budete tak mít předem představu, kde přesně fotit, jaké pózy použijete a ušetřííte spoustu času hledáním. A věřte, že to bude vypadat mnohem profesionálněji než zmatený pobíhající fotograf, který hledá to správné místo.

Na prvních svatbách, co jsem fotila jsem novomanželské focení dělala rovnou po společném focení s rodinou. Avšak obřady jsou převážně přes poledne a to ostré světlo v létě je opravdu peklo. Takže odfotíme skupinky, udělám max 5fotek novomanželů a znovu si je beru cca kolem 18h, kde zajedeme na vybrané místo a tam vše odfotíme.

Takto večer jsou fotky lepší nejen díky světlu, ale taky novomanžele nic netlačí, kdežto po obřadu jsou to desítky hostů, kteří mají hlad. Takže ikdyž má ženich s nevěstou velkou část za sebou, tak stále není ten klid, protože jsou neustále žádáni k nějakým aktivitám. V 18h už jsou všichni najedení, připití, spokojení a fotí se o poznání lépe.

4. Výbava

S čím si můžete hodně uškodit je špatný výběr techniky. Pokud se například hostina bude konat ve velmi malých prostorech a vy tam přijdete s pevnou 50tkou, tak toho moc nenaděláte. Buďte připraveni, předem informováni a vemte si s sebou vše pro co nejlepší výsledky.



5. Zálohy

Zde mohu jen říct zálohujte, zálohujte a zálohujte. Ideálně foťte rovnou na dvě karty, kdyby jedna odešla. Po příchodu domů nahrajte fotky do počítače, ale ani tomu se nedá věřit. Je to velmi otravné, ale nahrajte si své fotografie pro jistotu i na nějaký sever. Stát se může cokoliv a nenechejte to náhodě. S vizitkou fotografa, který ztratil fotky jednoho z nejdůležitějších okamžiků v životě to asi daleko nedotáhnete.

Nejen technika, ale i lidský faktor může selhat.

Ač na to člověk běžně nepomyslí, tak se velmi často krade a to i na svatbách. Proto pokud fotíte na dvě karty, jednu si vždy dejte jinam, aby jste nepřišli o obě. To samé platí pro fotoaparáty, ať už se Vám jeden na svatbě rozbije nebo se rozhodne skončit v batohu někoho jiného, je lepší mít dva. Je to finančně náročnější záležitost, ale vyplatí se nenechávat nic náhodě.


A jedna rada k nezaplacení na závěr, FOŤTE SLUCHEM. Zní to sice hloupě, ale pomůže Vám to. Většinu dne budete dělat reportážní fotografie. Nefoťte lidi, kteří se nudí v rohu, zavřete oči a jděte tam, kde je hodně smíchu a hluku, tam určitě nafotíte spoustu skvělých momentek.


Děkuji, pokud jste se dostali až sem a doufám, že Vám tento článek alespoň trochu pomohl na focení Vaší první svatby!!!

... Vaše rodinná a svatební fotografka Pavla


Je to třetí expoziční parametr, hned vedle expozičního času a clony, o kterém jste četli v předchozích článcích. Tyto 3 parametry ovliňují expozici a tím i kvalitu celé fotografie.

Na dobrý výsledek fotografie mají nejen vliv kvalitní světelné podmínky, ale i dobré nastavení fotoaparátu. V minulém díle jsme probrali clonu a dnes je na řadě expoziční čas.