Klišé fotky aneb cesta do pekla nebo cesta úspěchu

13.10.2019

Kdo sleduje moji práci, rozhodně zná můj názor. Avšak není vše tak jednoduché. A co si pod klišé fotkami představit? Podívejme se na to blíže.....


Na začátku byla mladá holka co měla nový foťák a pár zkušeností. Věděla jak zaostřit, jakou vybrat clonu a ISO, jak by měla vypadat kompozice, ale co s tím dál? No tak samozřejmě zabrousila do profilů svých přátel, fotografů z blízkého okolí a dokonce i do profilů cizích lidí, aby si udělala průzkum, jaké fotografie si lidé nejčastěji zveřejňují a co se jim líbí. ANO, ta hloupá holka jsem tenkrát byla já. Jen kdybych věděla, jak špatný krok to byl a na jak dlouhou dobu mě to zaseká na jednom místě.....

No ale jednoho dne přišlo prozření. Tak dlouhou dobu jsem se snažila fotit něco, co mi ani vlastně ani nešlo. Ale proč mi to nešlo, když jsem měla dobrou výbavu a předpoklady?? No protože mě to prostě vůbec nebavilo.

Tímto se dostáváme k tomu, co si představuji pod "klišé fotografiemi".

Na 1.místě jsou rozhodně miminka v košících nebo zabalená na milion způsobů do všelijakých šátků, atd... Na FB nepoužívám osobní profil, mám ho jen kvůli stránce, ale sleduji tam desítky fotografů. Ihned po přihlášení mi vyjede seznam nově přidaných fotografií a co tam???? Zabalená miminka.... Nechci být samozřejmě kritická, někdy je to hezké a jemné. Většině lidem se to určitě libí a fotografové, kteří to fotí jsou neskutečně šikovní, že to zvládnou a smekám před nimi. Je to velmi těžký úkol. Jen prostě to má každý doma :) Nechci mít stejné fotky syna, jako má další půlka Plzně.

Na 2.místě těhulky v dlouhých krajkovaných nebo i plesových šatech. Zase říkám, někdy je to opravdu pěkné, ale proč?? Proč stále ty šaty dokola a dokola.... Krásné jste i v bílém tričku a třeba pěkném kardiganu. Hlavně, aby jste to byla vy a cítila se dobře.

Na 3.místě se u mě umisťují narozeninové fotografie dětí. Miluju dětské narozeninové fotografie, ráda chodím na oslavu a fotím, když rozbalují dárky, když mají radost, že přišla babička, když foukají na svíčku a ona zaboha nechce přestat hořet potvora. To jsou tak krásné a spontánní okamžiky. Proč je kazit dekoracemi a velikánským balónkem ve tvaru číslice, které je větší jak Váš drobek samotný...

Pojďme z focení udělat zábavu. Děti milují hry a focení je fakt otrava.  ;) Zahrajeme si "kolo kolo mlýnský", na babu, kdo najde první šišku, kdo dřív dá mamce pusu... Cokoliv... A takto právě vznikají naše fotografie. Vy se bavíte, já fotím a vymýšlím hry. Někdy je mi to až hloupé, když řeknu, že máme hotovo a zákazník vypadá překvapeně, někdy až vyděšeně, jak vlastně může být konec, vždyť ještě neřekl ani jednou "sýr" nebo se nepodíval do objektivu. Takto to u mě prostě nefunguje. Ve fotografiích nám jde hlavně o emoce, s dětmi o tu radost a chceme se smát ještě za 40let, až přijedou s vnoučaty na nedělní oběd a společně si budete tyto fotografie prohlížet. A to u fotografií typu "sýr" se rozhodně nikdy nezasmějete ;)

No a abych byla taky trochu pozitivní, tak příští článek bude o tom, co nejraději fotím a také proč. 
 

Přeji pěkný den...

.... Vaše rodinná a svatební fotografka Pavla


Je to třetí expoziční parametr, hned vedle expozičního času a clony, o kterém jste četli v předchozích článcích. Tyto 3 parametry ovliňují expozici a tím i kvalitu celé fotografie.

Na dobrý výsledek fotografie mají nejen vliv kvalitní světelné podmínky, ale i dobré nastavení fotoaparátu. V minulém díle jsme probrali clonu a dnes je na řadě expoziční čas.